Triduum Paschalne 2016
23 mar 2016. Autor: BESWielki Czwartek
18.00 Msza Wieczerzy Pańskiej
Wielki Czwartek – pamiątka Ostatniej Wieczerzy. W tym dniu Kościół wspomina Ostatnią Wieczerzę Jezusa z Apostołami. Ta uroczysta Wieczerza w Wieczerniku to pożegnanie Jezusa z Apostołami, o czym świadczą słowa Modlitwy Arcykapłana, w której Jezus prosi Ojca o opiekę nad Apostołami i Kościołem.
W czasie Ostatniej Wieczerzy Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii i Kapłaństwa. Wielki Czwartek jest więc szczególnym świętem kapłanów, dlatego też w tym dniu składamy życzenia naszym kapłanom.
Drodzy kapłani!
Bóg obdarzył nas wielką łaską
stawiając Was na naszej drodze.
Dziękujemy, że jesteście z nami i dla nas.
Życzymy Wam łask Bożych, wytrwania na drodze,
którą wybraliście, entuzjazmu i siły
potrzebnej do głoszenia Radosnej Nowiny.
A szczególnie opieki Matki Bożej.
Szczęść Boże.
Wielki Piątek Męki Pańskiej
15.00 Droga Krzyżowa w godzinie śmierci Jezusa
19.00 Liturgia Wielkiego Piątku
Drugi dzień Triduum Paschalnego to dzień pamiątki śmierci Jezusa. Jest to dla chrześcijan dzień smutku i wyciszenia. W tym dniu nie odprawia się Mszy św., lecz liturgię, w czasie której czytany jest opis Męki Pańskiej, a następnie ma miejsce adoracja Krzyża. Trzecią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest Komunia św.. Po Komunii kapłan uroczyście przenosi Hostię w monstrancji, okrytej białym welonem do Grobu Pańskiego
Wielka Sobota
8.00, 12.00, 13.00 poświęcenie pokarmów
19.00 Liturgia Wigilii Paschalnej
Poświęcenie ognia, paschału, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych
Liturgia Wigilii Paschalnej jest najważniejszą i najbardziej uroczystą celebracją w Roku Liturgicznym. Składa się z: liturgii światła, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej i liturgii eucharystycznej. Liturgię Wigilii Paschalnej powinno rozpoczynać się dopiero po zapadnięciu zmroku w sobotę. Otwiera ona pięćdziesięciodniowy okres wielkanocnej radości.
Kategorie: Bez kategorii | Komentarze (0) »